« wstecz

Jerzy Duda Gracz najpopularniejszym powojennym polskim malarzem!

Najpopularniejszym polskim powojennym malarzem w opinii publicznej jest Jerzy Duda-Gracz (1941-2004). W przeprowadzonym - na zlecenie Fundacji Conspero - w dniach 4-8 października br. przez TNS OBOP ogólnopolskim badaniu 18% ogółu Polaków uważa, że najpopularniejszym polskim malarzem po 1945 roku jest Jerzy Duda-Gracz, drugie miejsce w rankingu popularności zajmuje Zdzisław Beksiński (11%), a trzecia pozycja należy do Jerzego Nowosielskiego (6%). W dalszej kolejności najpopularniejszymi malarzami uznani zostali Tadeusz Brzozowski (3%) oraz Jan Tarasin, Roman Opałka czy Janina Kraupe-Świderska (1%). Większość społeczeństwa (58%) nie potrafi wskazać najpopularniejszego malarza, którego rozwój twórczości przypadał po 1945 roku. Związane jest to – jak wskazali badani – z brakiem orientacji w temacie sztuki współczesnej. O tym, że najpopularniejszym polskim powojennym malarzem jest Jerzy Duda-Gracz przekonani są, m.in.: absolwenci wyższych uczelni (25%).

Opiekę nad dziedzictwem artystycznym malarza sprawuje krakowska Fundacja CONSPERO, która w 2005 roku w ramach XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zorganizowała w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej wielką wystawę „Chopinowi Duda-Gracz”, wydarzenie które obejrzało blisko 50 000 zwiedzających. Cykl malarski „Chopinowi” Dudy-Gracza jest ostatnim z wielkich projektów zrealizowanych przez artystę i stanowi interpretację wszystkich utworów skomponowanych przez Fryderyka Chopina, na ekspozycję składa się 294 obiekty – akwarele, obrazy olejne, tkaniny. Wystawa „Chopinowi Duda-Gracz”, w formie pokazu elektronicznego, znalazła się w programie narodowej prezentacji podczas Światowej Wystawy EXPO 2005 w Japonii. W latach 2005-2007 Fundacja CONSPERO zorganizowała blisko pięćdziesiąt wystaw malarza, a w lutym bieżącego roku zarząd Fundacji CONSPERO podpisał wspólnie z Prezydentem Miasta Krakowa list intencyjny w sprawie powołania w Krakowie muzeum artysty. Na mocy podpisanego porozumienia ustalono, iż większość prac Jerzego Dudy-Gracza obecnie przechowywanych przez spadkobierców trafi do tworzonego muzeum, w krakowskich zbiorach znajdzie się także cykl „Chopinowi Duda-Gracz”.

5 listopada mija trzecia rocznica śmierci prof. Jerzego Dudy-Gracza (1941-2004), na ten dzień Poczta Polska zaplanowała emisję znaczka pocztowego z wizerunkiem artysty oraz koperty okolicznościowej.